Je pár zemí, které patří ke stálicím tradičně navštěvovaných destinací, a právě Chorvatsko je jednou z nich. Pokud jste si zamilovali Jadran a plánujete letos cestu do Chorvatska autem, jistě oceníte pár tipů, které jsme si pro vás připravili.
Autem do Chorvatska
Chorvatsko je oblíbené právě pro jeho dostupnost – z Česka jste již za osm hodin u moře. Záleží ovšem odkud vyrážíte a jaký je váš cílový bod. Autem do Chorvatska je možné se vydat hned několika cestami. Jet můžete přes Rakousko, Slovinsko nebo Maďarsko. Většina tras ovšem vyžaduje nutné poplatky (placený průjezd tunelem, mýtné…).
Příprava na cestu do Chorvatska
Jelikož se na vaše auto budete muset po celou dobu dovolené spoléhat, je nutné mu věnovat určitou péči a vyhnout se tak nečekaným poruchám a nutným opravám. Automobil nestačí pouze zevrubně zkontrolovat, řidičům doporučujeme také dekarbonizaci motoru vodíkem, díky které nejen výrazně snížíte spotřebu automobilu (což při dlouhé cestě do Chorvatska jistě oceníte), ale také učiníte preventivní opatření právě před poruchami.
Zkontrolujte si lékárničku a povinnou výbavu, kterou je nutné mít na cestě do Chorvatska. Vyhnete se mastné pokutě. (Povinná výbava v roce 2024)
Dálniční známka do Chorvatska
Cesta do Chorvatska se neobejde bez koupě dálniční známky hned v několika zemích:
- Rakousko – desetidenní dálniční známka vás vyjde na 9,9 eur a zakoupit ji můžete buďto elektronicky či v klasické podobě na čerpacích stanicích nebo u hraničního přechodu.
- Slovinsko – pokud plánujete dovolenou v Chorvatsku na déle než 7 dní, je možné koupit si dálniční známku na celý měsíc (30 eur). Dálniční známky ve Slovinsku pořídíte pouze online.
- Maďarsko – desetidenní dálniční známka v Maďarsku vás vyjde na 5 500 forintů, což je přibližně 350 Kč.
- Chorvatsko – dálniční známka se v Chorvatsku platí pomoci mýtné brány, která stojí na každém výjezdu z dálnice. Poplatek za průjezd dálnicí můžete zaplatit kartou, v eurech nebo jednotkou ENC. Průměrně se cena pohybuje okolo 6 eur/100 km. Přes sezónu se ovšem částka zvedne zhruba o desetinu.
Měna v Chorvatsku
Před zahájením cesty do Chorvatska již nemusíte do směnárny pro kuny. Od 1. ledna 2023 se Chorvatsko právoplatně stalo členem eurozóny a Schengenského prostoru. Proto je v Chorvatsku možné platit eurem a na hranicích vás již nebudou čekat dlouhé fronty před pasovou kontrolou.
Ubytovaní v Chorvatsku
Před samotným výběrem vhodného ubytování zvažte samotný charakter dovolené. Chcete ji strávit aktivně nebo si odpočinout od adrenalinu a hodit si nohy nahoru?
- Kolem pobřeží Jaderského moře najdete nespočet hotelů, které vám za drobný poplatek zapůjčí pohodlné lehátko na pláži, nabídnou vám míchané drinky z plážového baru a díky zábavným animátorům nebudete o svých ratolestech vědět celý den.
- V posledních letech je velmi oblíbenou formou ubytování pronájem mobil housu, stanu či kempovacího boxu v dovolenkových resortech, které se pyšní vlastním zázemím, celkovou infrastrukturou a také soukromými plážemi. Z resortu v podstatě nemusíte vystrčit nos a dovolenou si i přesto užijete na 100 %.
- Ve vnitrozemí na vás naopak dýchne typické Chorvatsko, které v sobě skrývá nečekaně krásná místa. I přesto, že je tato země profláknutou turistickou destinací a každoročně ji navštíví desetitisíce Čechů, skrývá stále své poklady, o kterých málokterý turista ví. Čím více do středu Chorvatska pojedete, tím více objevíte. Poznáte typické zvyky a tradice, ochutnáte skvělé pokrmy, uvidíte přírodní skvosty. Zkrátka se setkáte s běžným životem Chorvatů a poznáte tak tuto zemi z trochu jiné stránky.
Pokud byste si rádi nechali vyčistit filtr pevných částic dekarbonizací vodíkem, jsme tu pro Vás na těchto pobočkách: Praha, Brno, České Budějovice, Hradec Králové, Jihlava, Plzeň, Liberec, Ústí a další… Objednat se můžete přes formulář, nebo zavolat na 792 767 337.
Pro více novinek a užitečných tipů nás sledujte na Instagramu a Facebooku.