Čištění katalyzátoru

13. 08. 2024

Zobrazit článek
Čištění katalyzátoru

Dnes vám přinášíme další pokračování, a tentokrát o katalyzátorech. V předchozím článku jsme se seznámili s tím, co to katalyzátor je a jakou roli hraje ve výfukovém systému auta. Nyní se podíváme na různé metody, jak katalyzátor vyčistit a prodloužit mu tak životnost. Která z nich je ta nejlepší?

Chemické čištění katalyzátoru

Chemické čištění zahrnuje použití speciálních čisticích prostředků, které slouží k odstranění usazenin a nečistot z katalyzátoru. Tyto prostředky se obvykle přidávají do paliva nebo se přímo vstřikují do výfukového systému. Vzhledem k tomu, že jde o chemický driák, obsahuje spoustu nebezpečných a agresivních látek, které jsou škodlivé nejen pro citlivé ústrojí motoru, ale také pro lidský organismus. 

  • Chemické čisticí prostředky stojí obvykle okolo 300–800 Kč. 
  • Samotné čištění může trvat několik desítek minut až několik hodin v závislosti na stavu katalyzátoru a konkrétním přípravku.
  • Chemické čištění si poradí s odstraněním lehkých až středně těžkých usazenin, problém mu však mohou dělat silně zanesené katalyzátory.

Mechanické čištění katalyzátoru

Fyzické odstraňování nečistot a usazenin z katalyzátoru se může provádět speciálními nástroji nebo ultrazvukem, který rozbíjí napáleniny. 

  • Mechanické čištění je obvykle dražší a může stát mezi 1 000 a 3 000 Kč.
  • Jelikož jde o tu nejnáročnější metodu, připravte se, že vám zabere několik hodin, možná i celý den.
  • Mechanické čištění je účinné, zejména pro silně zanesené katalyzátory. Často se však nástroje nedokáží dostat do těch nejužších prostor, které tak zůstanou zakarbonované. 

Dekarbonizace katalyzátoru vodíkem 

Dekarbonizace vodíkem je moderní a ekologická metoda čištění, která k odstranění uhlíkových usazenin používá směs vodíku a kyslíku. Proces spočívá v tom, že se vozidlo nechá běžet na volnoběh a během 1 hodiny z motoru a z celého ústrojí pod kapotou, včetně katalyzátoru pomocí pyrolýzy odejdou nečistoty a karbonové úsady pryč společně s výfukovými plyny. 

  • Dekarbonizace vodíkem vychází v rozmezí od 2 690,- do 5 990,-.
  • Samotný proces trvá okolo 1 hodiny.
  • Dekarbonizace vodíkem je velmi účinná při odstraňování karbonových usazenin a výrazně zlepšuje výkon a efektivitu katalyzátoru. Navíc je šetrná k životnímu prostředí, protože nepoužívá žádné chemikálie.

čištění katalyzátoru

Životnost katalyzátoru

Nejen že samotná „výdrž“ závisí na typu vozidla, kvalitě palivy či stylu jízdy. Rozhodujícím faktorem je také to, jak často se katalyzátor od karbonových úsad čistí.

Životnost katalyzátoru při zanedbání údržby

Pokud je katalyzátor přehlížen a karbonové usazeniny se pravidelně neodstraňují, jeho životnost se výrazně zkracuje. U zanedbávaných katalyzátorů může životnost klesnout na 80 000 km. Karbonové usazeniny totiž ucpávají katalyzátor, což vede ke snížení jeho výkonu, a nakonec k jeho úplnému selhání. To může mít za následek zvýšené emise, špatný tah motoru a v nejhorším případě potřebu kompletní výměny za nový díl.

Životnost katalyzátoru při pravidelné údržbě

Při správné údržbě a pravidelném čištění může katalyzátor fungovat efektivně po dobu 150 000 km a více. Preventivní péče zajišťuje, že katalyzátor zůstane průchodný, což jde ruku v ruce s lepším výkonem motoru a nižšími emisemi.

Cena katalyzátoru

Pořizovací cena se liší v závislosti na typu vozidla a výrobci součástek. Nejde tedy přesně říct, kolik byste v nejhorším případě zaplatili. Obecně však pro osobní auto můžete najít katalyzátor za 5 000,- i za 30 000,-. Pro lepší přehled se podívejte na e-shop autodílů.

Jak se vysokým nákladům vyhnout? Nechce své auto jednou ročně dekarbonizovat a předejděte nákladným opravám nejen katalyzátoru.