Jak Karbon vzniká
Jaké škody může karbon způsobit
Dekarbonizace vám pomůže předejít škodám, které mohou úsady napáchat
Karbon je velkým nebezpečím pro spalovací motor, a proto je potřeba věnovat této problematice pozornost. Důsledky karbonu v motoru mohou být fatální. Preventivním opatřením před zanášením motoru úsadami je dekarbonizace vodíkem, která je bezpečnou a nejrychlejší formou čištění téměř všech jeho částí najednou. Co vše může způsobit karbon v motoru a proč se v něm usazuje?
Jak karbon vzniká
Na začátku je důležité říct, z čeho se vlastně karbon tvoří. Jedná se o směs, která postupně „napadá“ veškeré části motoru a je důležité ji pravidelně odstraňovat účinnou dekarbonizací motoru vodíkem. Jednotlivé složky směsi tvoří palivo (spálené i nespálené) a motorový olej.
Hlavní příčinou vzniku karbonových úsad v motoru je nedokonalé spalování – palivo se vstřikuje do válce, a přitom uniká určitá část spalin a oleje do sání. Na sacím ventilu ulpívají částice, které se začínají nabalovat na sebe a tvoří tzv. karbonové úsady.
Nejčastěji najdete „připečený“ karbon na sacím ventilu a pístních kroužcích, nicméně úsady se postupně přichytávají ke všem částem motoru a pomalu jej ničí. Ještě o jeho vzniku píšeme zde.
Důsledky karbonu v motoru – škody
Pokud budete zanášení karbonovými úsadami ignorovat, může se stát, že vám dá vozidlo jasný signál k dekarbonizaci motoru. O jaké signály se jedná a kam až to může dojít v případě nedostatečné péče o motor?
- Snížený výkon – když se karbonové úsady nahromadí v sání, ventilech a spalovacích komorách, omezí tak proudění vzduchu a paliva do válců. To vede ke snížení výkonu motoru a kolísání otáček.
- Zvýšená spotřeba paliva – karbon má také dopad na spalování paliva v motoru, a to vede k neekonomickému provozu automobilu.
- Zvýšené emise – kvůli nedostatečnému spalování paliva může docházet ke zvyšování emisí, většímu množství kouře z výfuku a v konečném důsledku také nesplnění emisních norem. (více zde)
- Větší hluk motoru – karbonové úsady se hromadí na všech částech motoru a tvoří tak nerovnoměrný povrch. Při běžném provozu se tak může zdát, že je vozidlo hlučné.
Jestliže nepřistoupíte k dekarbonizaci motoru vodíkem včas, výrazně snížíte životnost motoru – může dojít k vážnému poškození pístů, ventilů a dalších částí. Oprava bývá většinou nákladná a bohužel bez záruky, že se závada nebude opakovat na jedné z dalších součástí motoru.
Dekarbonizace vám pomůže předejít škodám, které mohou úsady napáchat
Zabránit tvoření karbonových úsad bohužel není možné, nicméně pomocí dekarbonizace motoru můžete výrazně prodloužit jeho životnost a celkově zlepšit jízdní vlastnosti vozidla. Jak často byste měli dekarbonizovat svůj motor?
Našim zákazníkům nabízíme dekarbonizaci motoru vodíkem během pouhých 60 minut. Tuto službu provádíme na počkání bez nutnosti rozebrat motor. Jednoduše připojíme vozidlo k přístroji, který do oběhu vhání směs vodíku a kyslíku. Při dosažení vyšší provozní teploty začnou působením této směsi karbonové úsady odhořívat a postupně odejdou společně s výfukovými plyny ven z motoru.
Pokud nevíte, zda provést dekarbonizaci motoru, jsme tu pro Vás. Vyčistili jsme již tisíce aut a rádi provedeme dekarbonizaci i na tom Vašem. Stačí se nám ozvat přes formulář, nebo zavolat na 792 767 337.
Pro více informací ze světa dekarbonizace nás sledujte na Instagramu nebo Facebooku.