Každý, kdo někdy seděl za volantem auta, které nechce nastartovat, ví, jak snadno vás taková situace dokáže vytočit. A co když zjistíte, že za tím stojí vybitá autobaterie?! Stačí chvilka nepozornosti a jednoduše se může stát, že vaše baterie bude najednou úplně na nule. Tak co s tím? Máme pro vás hned několik tipů, jak tuto nepříjemnost vyřešit, i když nemáte po ruce novou baterii, ani servis.
Proč se baterie vybíjí?
Předtím, než se pustíme do řešení, je fajn pochopit, co všechno může způsobit, že vaše baterie řekne „dost“. Nejčastějšími viníky jsou dlouhé pauzy mezi jízdami – pokud auto stojí několik dní na parkovišti, baterie si může odpočinout až příliš. Další problém může být v alternátoru, který pokud nefunguje jak má, baterii nenabíjí správně. A co teprve moderní auta s bezklíčovým startováním! Pokud máte klíč s vybitou baterií, můžete se ocitnout v situaci, kdy auto ani neotevřete, natož abyste ho nastartovali – a to i přesto, že autobaterie je v pořádku.
Jak poznat vybitou baterii v autě
Než se pustíte do zoufalého startování, je fajn ujistit se, že jde o problém s baterkou. Pokud se pokusíte otočit klíčkem a motor ani neškytne, můžete si být téměř jistí, že to bude právě ona. Jestliže slyšíte jen takové podivné cvakání a motor ne a ne naskočit, je to další ukázka toho, že baterie není téměř nabitá. Co dál? Pokud vám na palubní desce začne sem tam blikat osvětlení nebo máte problém s odemykáním auta, je to další varovný signál.
Jak zapojit startovací kabely?
Pokud máte po ruce startovací kabely, můžete začít se záchrannou akcí.
- Připravte kabely: Ujistěte se, že máte kvalitní startovací kabely. Ideální jsou kabely dlouhé 2–3 metry s dobře izolovanými konci, které vám umožní pohodlně pracovat.
- Připojte kabely: Začněte připojením červeného (+) kabelu k pozitivnímu pólu vybité baterie. Poté připojte druhý konec červeného kabelu k pozitivnímu pólu nabité baterie druhého auta. Nyní vezměte černý (-) kabel, připojte ho k negativnímu pólu nabité baterie a druhý konec připevněte na nějaký nebarevný kovový povrch v autě s vybitou baterií – ideálně na kovový rám motoru. Důležité je nikdy nepřipojit černý kabel přímo k negativnímu pólu vybité baterie.
- Startování auta: Nyní nastartujte auto s nabitou baterií a nechte ho běžet několik minut. Po chvíli zkuste nastartovat auto s vybitou baterií. Pokud vše půjde podle plánu, motor by měl naskočit.
Co dělat, když startování přes kabely nefunguje?
To může být opravdu frustrující situace, ale nezoufejte – není to konec světa! Pokud vaše auto stále nechce naskočit ani po připojení startovacích kabelů, může být problém s alternátorem, který nefunguje správně, nebo s baterií, jež je už v tak špatném stavu, že ji externí nabíjení nenakopne zpátky k životu.
V takovém případě máte další možnost. Můžete vyzkoušet startovací powerbanku – ano, existují powerbanky, které jsou dost silné na to, aby nastartovaly motor vašeho auta. Stačí je připojit a za pár minut byste měli mít opět možnost vyrazit.
Pokud ani to nezabere, je čas na návštěvu servisu, kde se na vaši baterii a alternátor podívají podrobněji.
Jak dlouho trvá nabití autobaterie jízdou?
Pokud se vám podařilo auto konečně nastartovat, určitě vás teď zajímá, jak dlouho to bude trvat, než se autobaterie opět dostane na plnou kapacitu. Vše záleží na několika faktorech. Pokud jedete na středních otáčkách, obvykle se baterie začne dobíjet během 30 minut až hodiny jízdy. Pokud je ale vaše baterie už starší a má za sebou pár let provozu, může to trvat o něco déle.
A jestli máte pocit, že se baterie nabíjí pomalu, nebo ještě hůř, že je stále slabá, je dobré nechat ji co nejdříve zkontrolovat. Třeba už je čas na výměnu a vy tak alespoň budete mít jistotu, že vás baterie nezklame, až to bude nejméně vhodné.
Vybitá autobaterie je zkouška pro každého
Vybitá autobaterie je něco, co může potkat zkušeného řidiče, i toho, co jezdí teprve pár týdnu, ať už při dlouhém stání, nebo při zimním startování. Naštěstí existuje celá řada způsobů, jak svůj vůz dostat zpět do chodu – od osvědčeného startování přes kabely po moderní powerbanky, které doslova oživí motor během pár chvil. Klíčové je jednat včas a správně zapojit kabely, abyste neohrozili elektroniku svého auta. A pokud vám to všechno přijde příliš složité nebo se problém opakuje, nezapomeňte se obrátit na odborníky. S jejich pomocí budete mít jistotu, že vaše baterie dostane potřebnou péči – a vy tak budete moci pokračovat bez starostí v jízdě!