Čištění EGR ventilu
EGR ventil, neboli ventil pro recirkulaci výfukových plynů, pomáhá snižovat emise a zajišťuje, že auto splňuje přísné ekologické normy. Funguje tak, že část výfukových plynů vrací zpět do spalovací komory, čímž snižuje teplotu spalování a zabraňuje nadměrné tvorbě dusíku. Jak tedy předejít jeho zanesení a popřípadě jak jej účinně vyčistit?
Díky čištění EGR ventilu splníte i STK
EGR ventil je vystaven extrémním podmínkám, kde musí odolávat vysokým teplotám a toxickým látkám, které se uvolňují z výfukových plynů. Právě ony stojí za postupným znečišťováním ventilu. Pokud je znečištěný nebo zcela zablokovaný, motor vykazuje příznaky jako je ztrátu výkonu, kolísání otáček, zvýšenou spotřebu paliva, a dokonce i problémy s emisemi.
Jak poznáte zanesený EGR ventil
- Ztráta výkonu – pokud EGR ventil nefunguje tak jak má, může způsobit ztrátu výkonu motoru, protože zpětný tok výfukových plynů není správně regulován.
- Chvění motoru a kolísání otáček – jestliže je EGR ventil otevřený nebo zablokovaný kvůli nánosu úsad, motor se trápí a nepracuje na plné otáčky.
- Zvýšená spotřeba paliva – kvůli efektivnímu spalování se zvyšuje spotřeba motoru.
- Kontrolka motoru – pokud ventil nefunguje správně, kontrolka motoru může začít svítit a signalizovat chybu.
Jaké čištění EGR ventilu je nejlepší
Existuje několik metod, jak EGR ventil vyčistit. Některé z nich mají vyšší účinnost, jiné méně. Jakou zvolit, abyste se vyhnuli zbytečné práci bez výsledku?
Mechanické čištění EGR ventilu
Pokud si troufáte a máte nějaké zkušenosti, můžete se pustit do mechanického čištění, které vyžaduje demontáž dílu. K odstranění karbonu musíte použít speciální nástroje, jako jsou škrabky a kartáče, a také chemii s velmi agresivními vlastnostmi, které dokážou rozežrat napálenou vrstvu. Tento způsob však funguje jen částečně, a to hlavně u mírně znečištěných EGR ventilů. Se silnější vrstvou si neporadí. Při demontáži si také dejte pozor na těsnění, které může být opotřebené, a možná jej budete muset vyměnit.
Čištění EGR ventilu pomocí chemie
Pokud je EGR ventil více zanesený, můžete jej vyčistit speciálními čisticími prostředky, které stojí několik stovek korun a koupíte je například zde. Výrobci tyto čističe navrhli tak, aby efektivně odstranily karbonové usazeniny a jiné nečistoty. Obvykle se prodávají ve formě sprejů, které se aplikují přímo na EGR ventil nebo na systém nasávání vzduchu. Po nastříkání na zanesený filtr nebo ventil začne čistič působit na úsady a postupně je uvolňuje. Po uplynutí doporučené doby působení můžete systém propláchnout. Je důležité striktně dodržovat instrukce výrobce, protože agresivní chemie může při nesprávné manipulaci poškodit ochrannou vrstvu EGR ventilu nebo v horším případě způsobit podráždění pokožky.
Čištění EGR ventilu dekarbonizací
Poslední metodou, která vám pomůže vyčistit EGR ventil, je dekarbonizace motoru vodíkem. Při dekarbonizaci se do motoru zavádí vodík, který díky vysoké teplotě a chemickým reakcím uvolňuje karbonové usazeniny, aniž by došlo k poškození motoru. Tento proces je šetrný, efektivní a zároveň pomáhá nejen s čištěním EGR ventilu, ale také s pročištěním celého spalovacího ústrojí.
Nepodceňujte čištění EGR ventilu
Pravidelná údržba a čištění EGR ventilu není jen otázkou šetrnosti k vašemu okolí, ale hlavně snížení nákladů na provoz auta. Ať už zvolíte zdlouhavou mechanickou metodu, agresivní čisticí prostředky nebo se rozhodnete pro ekologickou dekarbonizaci vodíkem, je důležité aby jste udrželi ventil funkční a zajistitili si tak pohodlnou jízdu na další tisíce kilometrů.
Zkušenosti našich zákazníku najdete tady. A nezapomeňte nás sledovat na sociálních sítích. Jsme na Instagramu, Facebooku i TikToku.