S přicházející zimou přichází také péče o starší autobaterie, které již nemají takovou výdrž a snáze se vybíjejí. Jak se postarat o nové akumulátory a proč je vhodné baterii v zimě pravidelně kontrolovat, se dozvíte v našem článku. Další tipy, jak pečovat o svůj vůz v zimě, najdete zde.
Bez autobaterie se nepohnete
Autobaterie (baterka) je nezbytnou součástí každého vozidla. Bez ní nenastartujete, a dokonce si v některých případech ani neodemknete dveře od auta. Uvnitř pracují fyzikální zákony, díky kterým vzniká elektrická energie. Ta dodá napětí do startéru a všech součástí, které jsou napájeny elektrickou silou. Nejen že se tedy stará o dodání energie, ale také ji musí stabilizovat a udržovat motor v chodu.
Napětí
Autobaterie by měla splňovat konkrétní parametry, díky kterým se na ní můžete spolehnout. Jedním z nich je hodnota napětí, která zabezpečí hladký průběh jízdy a nehrozí „zdechnutí“ auta na vaší trase. Rozpětí udává 12,6 – 12,8 V, kdy je stav napětí naprosto ideální. Pokud je nižší než dolní hranice, začněte řešit její dobití. Jestliže dokonce hodnota napětí klesne pod 12,1 V, co nejdříve ji připojte k nabíječce. Pokud tak neučiníte, hrozí vám, že ráno už nenastartujete.
Autobaterii můžete změřit pomocí voltmetru nebo multimetru, přičemž starší auta mají měřič napětí dokonce i na přístrojové desce.
Životnost autobaterie
Záleží samozřejmě na vnějších vlivech, jako je například průměrná doba jízdy (během krátkých jízd se autobaterie nestačí dobíjet a postupně degraduje), péče o autobaterii během extrémně nízkých teplot a samozřejmě kvalita samotné baterie. V průměru se však životnost autobaterie odhaduje na 4-6 let.
Údržba autobaterie v zimě
Příprava na zimní sezónu se netýká pouze přezutí pneumatik a dolití nemrznoucí kapaliny. Pro bezstarostnou jízdu se postarejte také o autobaterii a připravte ji na třeskuté mrazy.
- Nechte odborníky zkontrolovat stav baterie. Pokud si na to troufáte, můžete použít voltmetr nebo multimetr a provést kontrolu doma. To spočívá v měření napětí a zkontrolování kontaktů. Pokud jsou zanesené, očistěte je drsným kartáčem.
- Očistěte víko baterie od nánosů nečistot a vody. I tyto drobné detaily rozhodují o životnosti baterie. Ta může začít korodovat nebo zkratovat.
- Do kufru si nezapomeňte dát startovací kabely, popřípadě náhradní baterii. V krizové situaci vám také dobře poslouží přenosná nabíječka.
- Během zimy pravidelně kontrolujte stav baterie, abyste předešli jejímu vybití a volání odtahovky. Nezapomeňte, že ráno můžete bez problémů vyjet do práce a odpoledne už se domů nemusíte dostat – pokud je autobaterie na minimální hranici, stačí opravdu málo a zkrátka vypoví službu.
Vytáhněte baterii v zimě z auta
Výkonnost baterie velmi ovlivní také její údržba během chladných zimních měsíců. Jak se o ní starat, abyste jí nezkrátili životnost? Rozhodující je, kde parkujete. Vlastníte garáž? Pak máte vyhráno. Nemusíte v ní dokonce ani topit, stačí, když ryska neklesne na mínusové teploty. Jestliže v zimě parkujete na ulici, udržujte baterii nabitou díky delším a pravidelným jízdám. 50 km jednou týdně by mělo stačit pro udržení autobaterie v dobré kondici.
Pokud neplánujete v zimě jezdit, autobaterii odpojte, zcela nabijte a uskladněte na suchém místě o maximální teplotě 20 °C, dokud se počasí neumoudří a nevrátí se opět nad bod mrazu.
Pokud dekarbonizaci motoru zvažujete, ale nevíte, jestli je pro vaše auto vhodná, rádi vám poradíme. Vyčistili jsme již tisíce aut a pomůžeme i vašemu autu. Stačí se nám ozvat přes formulář nebo zavolat na 792 767 337.