EGR ventil hraje důležitou roli při recirkulaci výfukových plynů, snižující emise škodlivých látek. Postupem času se na něm však začnou hromadit karbonové úsady, a to pak vede ke zhoršení výkonu motoru. Pojďme se tedy podívat, jak vyčistit EGR ventil efektivně.
Co je EGR ventil?
Jde o klíčovou součást motoru, která se stará o snižování emisí škodlivých látek, například oxidů dusíku. EGR ventil má za úkol poslat výfukové plyny zpět do motoru, kde následně dojde ke spálení nečistot. Zároveň se sníží teplota spalovaného paliva, a to v důsledku smíchání výfukových plynů s čerstvým vzduchem.
Co způsobí zanesený EGR ventil?
Uhlíkové částice z výfukových plynů ulpívají na sacím systému a EGR ventilu. Příčiny tvorby karbonu jsme popsali zde. Postupně způsobí zaseknutí nebo úplné uzavření ventilu, v důsledku zanesení trubek a mechanismu, který jej ovládá. To, že je ventil zanesený poznáte podle následujících příznaků:
- nestabilní výkon motoru,
- zvýšená spotřeba paliva,
- problém s nastartováním motoru,
- z výfuku vychází bílý nebo černý kouř,
- chvíli po nastartování motor zhasne.
Jak vyčistit EGR ventil
Zanesený EGR ventil může poškodit další součásti motoru, například turbodmychadlo a také značně znepříjemnit jízdu celé posádce. Nejen že vás budou výše uvedené příznaky zaseknutého nebo zavřeného EGR ventilu provázet a projevovat se stále intenzivněji, ale jejich ignorování může vést až k fatálním následkům.
Druhy čištění EGR ventilu
- Mechanické čištění ventilu – Pokud si nejste jisti, jak si sami demontovat EGR ventil, zajeďte s tím do servisu. Pokud si na to přeci jen troufnete sami podle návodného videa, nezapomeňte odpojit záporný kabel baterie, konektory, podtlakovou hadici a kabely, které vedou do ventilu. Odstranit karbonové úsady vám pomůže speciální čistič, který nastříkáte na demontovaný ventil. Otřete povrch hadříkem, v úzkých mezerách si můžete pomoct štětečkem či vatovými tyčinkami. Čistý a suchý ventil opatřete novým těsněním, aby nedocházelo k unikání výfukových plynů.
- Chemické čištění ventilu – Nechcete se zabývat jeho demontáží? V tom případě nalijte do nastartovaného motoru aditiva na čištění EGR ventilu, které spálí veškeré nečistoty. Určité druhy chemie si poradí zároveň s vyčištěním přilehlých součástí, například s hlavami pístů či turbodmychadlem. Čistič dávkujte dle pokynů výrobce, ve většině případů se však vstřikuje menší množství při zvýšených otáčkách.
- Dekarbonizace ventilu vodíkem – Poslední možností, jak alespoň částečně vyčistit EGR ventil, je dekarbonizace motoru vodíkem, která spočívá v nahnání směsi kyslíku a vodíku do motoru. Při běžné provozní teplotě a přibližně 2000 otáčkách začne docházet k uvolňování karbonových úsad a při postupném zvyšování teploty karbonové úsady odhoří. To vše díky tzv. pyrolýze. Je však nutné dodat, že vyčistit EGR ventil dekarbonizací je možné pouze v případě, že je blíže k motoru a tím pádem je možné dosáhnout požadované teploty. Někdy se může stát, že se ventil nevyčistí právě kvůli tomu, že je dále od spalovací komory a teplota v něm není dostatečně vysoká. I kdyby toto byl Váš případ, tak je vodík pro Váš motor i tak prospěšný, protože se vyčistí další díly v motoru.
Pokud nevíte, zda provést dekarbonizaci motoru, jsme tu pro Vás. Vyčistili jsme již tisíce aut a rádi provedeme dekarbonizaci i na tom Vašem. Stačí se nám ozvat přes formulář, nebo zavolat na 792 767 337.