Jaro – odzimování aut
S příchodem teplejších dnů se začínají otevírat garáže a silnice zaplňovat vozy, které během zimy stály a čekaly na další sezónu. Nadšenci vytahují své víkendovky, sběratelská auta i motocykly, aby si užili první letošní sluníčko. Než však otočíte klíčkem, je důležité věnovat pozornost několika zásadním bodům, díky kterým budete moct najet další stovky kilometrů bez větších obtíží.
Po zimní pauze nic nepodceňujte
Dlouhé měsíce stání se na vozidle mohou nepříznivě podepsat. Baterie, pokud nebyla pravidelně dobíjena, mohla ztratit kapacitu nebo se zcela vybít. Kapaliny, jako je motorový olej, chladicí nebo brzdová kapalina, mohly zdegradovat nebo se jejich hladina snížila, no a pneumatiky během dlouhého stání často ztrácí tlak, což snižuje jejich přilnavost a zhoršuje ovladatelnost vozu.
Kromě technických aspektů je tu ještě jedna nečekaná hrozba – drobní hlodavci, kteří si přes zimu hledají svá útočiště a motorový prostor nebo podvozek je pro ně zkrátka ráj. Před první jízdou je proto důležité provést důkladnou vizuální kontrolu, zaměřit se na všechny škvíry a případné nedostatky včas odstranit. Nejenže ušetříte peníze za potenciální opravy, ale především si zaručíte bezpečný a bezstarostný start do nové sezóny.
Při odzimování auta je nutná kontrola baterie a elektrických systémů
Po dlouhých zimních měsících může být právě baterie tím prvním, co vám překazí plány při první jarní projížďce. Pokud nebyla během odstávky pravidelně dobíjena, nejspíš ztratila kapacitu nebo se zcela vybila. (což u některých moderních vozů s pokročilou elektronikou může znamenat i nutnost resetování systémů). Před prvním otočením klíčku proto doporučujeme změřit její napětí – plně nabitá baterie by měla mít přibližně 12,6 V. Pokud napětí kleslo pod 12 V, je vhodné ji dobít, a pokud už s vámi jezdí několik let je lepší ji vyměnit za novou.
Pneumatiky – během odzimování auta zkontrolujte tlak, vzorek a stáří
Dlouhé stání zapříčiňuje nejen úbytek tlaku, ale i vznik plošek na běhounu, které mají vliv na jízdní vlastnosti vozu. Než vyrazíte na první jízdu, změřte tlak v pneumatikách a porovnejte ho s hodnotami doporučenými výrobcem – ty najdete buď na sloupku dveří, v manuálu vozidla nebo na víčku palivové nádrže. Podhuštěné pneumatiky zhoršují ovladatelnost, prodlužují brzdnou dráhu a samozřejmě také zvyšují spotřebu paliva.
Kromě tlaku se zaměřte i na hloubku vzorku, která by u letních pneumatik neměla klesnout pod zákonné minimum 1,6 mm, přičemž pro bezpečnou jízdu se doporučují alespoň 3 mm. Pokud jsou vaše pneumatiky starší než pět let, je vhodné je důkladně prohlédnout – guma časem tvrdne, což by vám mohlo dělat problémy hlavně na mokré vozovce. Pokud objevíte viditelné praskliny nebo vybouleniny, je to jasný signál, že je čas na koupi nových.
Stav motorového oleje a dalších kapalin
Začněte motorovým olejem – pokud auto stálo několik měsíců, olej mohl ztratit své vlastnosti. Nejprve zkontrolujte hladinu a barvu oleje. Pokud je tmavý nebo je jeho hladina na minimu, určitě ho dolijte či vyměňte. Dále je tady chladicí kapalina, brzdová kapalina a kapalina do ostřikovačů. Chladicí kapalina by měla mít správný poměr vody a nemrznoucí směsi, aby v případě nízkých ranních teplot nedošlo k jejímu zamrznutí nebo přehřátí motoru (zejména v chladných ránních hodinách, které jsou na začátku sezóny časté). Stav brzdové kapaliny zkontrolujete opět podle rysky na nádobě, pokud je nízká, dolijte ji. K tomu nezapomeňte doplnit kapalinu do ostřikovačů, která se vám na silnicích bude určitě hodit.
Pokud odzimováváte motocykl, kromě běžných kapalin nezapomeňte také na kontrolu hladiny oleje v tlumičích a ověřte si stav řetězu nebo rozvodového řemene.
Hlodavci v motorovém prostoru? Raději zkontrolujte kabeláž
Teplé a chráněné prostředí kolem motoru nebo v dutinách karoserie je pro kuny či drobné hlodavce ideálním místem k přečkání chladných měsíců. Bohužel, kromě toho, že po sobě zanechají nepořádek, představují také nepříjemné obtíže pro kabeláž vašeho auta. Jejich kousnutí může způsobit nejen elektrické zkraty, ale i poruchy na senzorech a dalších důležitých systémech vozidla.
Před prvním startem tak otevřete kapotu a pořádně se podívejte na všechny kabely, zdali nejsou poškozené, nakousnuté nebo jestli jsou vůbec na svém místě. Pokud narazíte na nějakou nesrovnalost, je dobré ji ihned vyřešit.
První start a zkušební jízda po odzimování auta
Pokud jste všechno zkontrolovali a vypadá to, že je vše v pořádku, můžete se pustit do prvního startu. Než se ale vydáte na cestu, dejte motoru pár minut, aby se mohl trochu rozhýbat. Otočte klíčkem v zapalování a nechte ho běžet na volnoběh. Tím zajistíte, že se olej dostane do všech částí motoru a zahřeje se na správnou teplotu.
Připraveni na sezónu?
Ať už vytahujete motorku, veterána nebo sportovní vůz, první poctivé kontrole se určitě nevyhýbejte! Mohli byste být velmi rychle zklamaní. No a pokud vše funguje, jak má, můžete si bez obav užít první jarní kilometry.
Zkušenosti našich zákazníku najdete tady. A nezapomeňte nás sledovat na sociálních sítích. Jsme na Instagramu, Facebooku i TikToku.