Životnost autobaterie

10. 10. 2024

Zobrazit článek
Životnost autobaterie

Nezbytná součást každého auta, dalo by se říct srdce vozidla, které se skrývá pod kapotou zajišťuje chod veškerých částí motoru nebo také světel, ovládání okýnek atd. Jak dlouho však autobaterie vydrží a co můžeme udělat pro prodloužení její životnosti? Na životnost autobaterie se podíváme v dnešním článku.

životnost autobaterie

Co ovlivňuje životnost autobaterie?

Kdysi bylo zcela běžné, že autobaterie vydržela klidně i 10 let bez sebemenších problémů. Dnes u moderních vozidel však musíme počítat v řádech jednotek, a to konkrétně okolo 4–6 let. Proč tomu tak je? 

Starší auta se dobíjela téměř neustále, dnes však kvůli přísným emisním normám automobilky šetří palivo, kde se dá, a proto pokud je autobaterie nabitá na 60–80 %, přestane ji dobíjet. Tímto nešťastným způsobem dochází k sulfataci, což zjednodušeně znamená to, že se na elektrodách usazuje síran olovnatý a znehodnocuje tak funkčnost autobaterie. 

Na její životnost však má vliv více faktorů:

  • Kvalita autobaterie – Například autobaterie Varta nebo autobaterie Exide patří mezi značky známé svou spolehlivostí a dlouhou životností, pokud však nakupujete z druhé ruky, záruka kvality je téměř nulová.
  • Použití – Pokud jezdíte často na krátké vzdálenosti, autobaterie se dostatečně nedobíjí, což vede k jejímu rychlejšímu opotřebení.
  • Teplotní podmínky – Autobaterie jsou citlivé na extrémní teploty, zejména na chlad, který výrazně snižuje jejich výkon.

Typy autobaterií a jejich životnost

  • Olověné autobaterie – Tyto autobaterie, jako například autobaterie 74Ah, autobaterie 100Ah nebo autobaterie 60Ah, jsou stále populární díky své spolehlivosti a dostupnosti. Nádoba je naplněna olověnými deskami a kyselinou sírovou. Olověné autobaterie nevyžadují téměř žádnou údržbu, a nelze je dokonce ani dobíjet. Proto je nutné při poklesu výkonu koupit zcela novou.
  • AGM baterie – Baterie AGM (Absorbent Glass Mat) jsou v podstatě takovou odnoží olověných autobaterií. V akumulátoru se nachází olověné části, které jsou obklopeny skelnou vatou plnou elektrolytu. Jsou však modernější a efektivnější, zejména pro vozy s funkcí start-stop. Jejich výhodou je lepší odolnost vůči vybití a delší životnost. 
  • EFB baterie – Zkratka pro anglické „enhanced flooded battery“ pojmenovává autobaterii, která je odolná vůči cyklickému namáhání. Samotná olověná konstrukce baterie uvnitř chrání mikrovlákna, která jsou naplněna elektrolytem kyseliny sírové. EFB baterie jsou perfektní volbou pro ty, kteří se na své vozidlo musí spolehnout i v třeskutých mrazech. A to myslíme doslova. Odolávají totiž teplotám až do -50 °C. Využívají se tak nejen pro automobily, ale také například pro lodě, obytné vozy či elektrická auta.
  • Gelové baterie – Zcela bezúdržbová autobaterie pracuje na principu podobném AGM baterii. Má v sobě však desky helia, které jsou nasáklé elektrolytem. Ten ztvrdne a izoluje jednotlivé části od sebe. Tím zabraňuje zkratu či poškození. Gelová autobaterie se pyšní vysokou kapacitou.  

životnost autobaterie

Jak pečovat o autobaterii?

Pokud chcete prodloužit životnost autobaterie, na prvním místě by měla být pravidelná péče. Pro její dobíjení používejte vhodné nabíječky autobaterií. Pomoci vám může například solární nabíječka autobaterií, která ji neustále dobíjí i při dlouhém stání. Pravidelně kontrolujte napětí autobaterie, zejména v chladných měsících. Minimální napětí pro spolehlivý start je obvykle 12,6 V

Jak nabít autobaterii?

Jako první se podíváme na to, jak nabít neodpojenou autobaterii. Jako první vypněte motor a odpojte všechny elektrospotřebiče, tzn. nabíječku, externí navigaci atd. Pokud jsou na autobaterii plastové kryty, sundejte je a zapojte červený kabel na plusový pól. Dále zapojte černý kabel na mínusový pól. Jakmile máte hotovo, zapněte nabíječku a zvolte hodnotu 12V (u autobaterií se může hodnota lišit). 

Nabíjení odpojené autobaterie je ideální například v případě, že parkujete na sídlišti a nemůžete nechat auto delší dobu bez dozoru. Při jejím odpojení postupujte stejně jako u první možnosti. Nezapomeňte však auto zamknout klíčkem – elektrotechnika bez baterie nefunguje! Doma či v garáži připojte opět červený kabel na plusový pól a černý kabel na mínusový. Nastavte požadovanou hodnotu dobíjení.

Jak dlouho trvá nabití autobaterie? Obvykle v rámci několika hodin, to se však odvíjí také od výkonu nabíječky. Po jejím dobití ji odpojte od kabelů a připojte zpět do vozidla. 

Kdy vyměnit autobaterii?

Ztráta výkonu, pomalé startování vozu nebo nutnost častého dobíjení jsou jasnými signály, že byste měli zvážit koupi zcela nové autobaterie. Právě ty značí o tom, že její životnost již došla svého konce.